Budownictwo + sztuka w Polsce

Na początku tego roku opisywaliśmy działania branży budowlanej w obszarze kultury. Niedawny wernisaż kolejnego projektu z cyklu „Sztuka w przestrzeni miejskiej” organizowanego przez kielecką firmę Dorbud zmusił nas do podjęcia tematu jeszcze raz. Choć ani projekt ani działalność Dorbudu nie są znane szeroko w całym kraju, to aktywność firmy budowlanej zasługuje na uwagę. Jest jednym z niewielu w branży przedsiębiorstw, które potrafią pracować ze sztuką w modelu brytyjskim opisywanym przez nas wcześniej. Podobnie wyglądają działania wrocławskiego dewelopera  Archicom.

Labirynt Leona Tasewicza, fot. materiały prasowe Dorbud

Dorbud nie stawia na PR-owskie akcje związane z kulturą a ścisłą współpracę ze światem sztuki, kreowanie nowych dzieł, inicjowanie aktywności artystów.  Prezes firmy, Tomasz Tworek jest znanym w Kielcach kolekcjonerem i mecenasem sztuki. Swoje zbiory – złożone głównie z polskiej sztuki współczesnej – pokazuje jednak niechętnie, bo cały czas pracuje nad jakością kolekcji. Projekt „Sztuka w przestrzeni miejskiej” jest realizowany przez Dorbud od kilku lat. Co roku na jesieni na kieleckim Placu Artystów pojawia się instalacja stworzona przez wybranego twórcę. Dostępna dla wszystkich mieszkańców miasta, z założenia mająca zainteresować zwykłych przechodniów sztuką. Praca zawsze powstaje specjalnie z okazji projektu. W zeszłym roku można było przechadzać się w kolorowym labiryncie stworzonym przez Leona Tarasewicza. W tym roku swoją instalację przygotowała mieszkająca we Francji rzeźbiarka Ludwika Ogorzelec. To nie koniec działań Dorbudu. Co roku wydaje też kalendarz, przy którego tworzeniu współpracuje z warszawską galerią Leto. Prace do kalendarza stworzyli już m.in. Maurycy Momulicki i Grzegorz Drozd. I nie jest to wydawnictwo podobne do setek reklamowych kalendarzy. Właściciele Dorbudu wiedzą, że sztuka to wizerunek, a nie tania promocja. Dlatego wspierają też wystawy, artystów, ciekawe inicjatywy z zakresu sztuki. Ostatnio powołali do życia fundację Nowa Przestrzeń Sztuki.

Bożena Grzyb-Jarodzka, fot. materiały prasowe Archicom

Model bardziej nastawiony na promocję działań wybrał  wrocławski Archicom. Firma realizuje wiele projektów w przestrzeni miejskiej oraz na terenie swoich inwestycji. W budowanych przez siebie biurowcach Archicom zamieszcza dzieła uznanych malarzy, a na osiedlach instaluje rzeźby. Do projektu „W pionie, w poziomie, w przestrzeni” deweloper zaprosił siódemkę artystów. Każdemu z nich dał do dyspozycji jedno mieszkanie w znajdującym się jeszcze w stanie surowym budynku. Powstało siedem zupełnie różnych wystaw: Ludwika Ogorzelec zapełniła przestrzeń kolejną pracą z cyklu „Krystalizacja przestrzeni”, Małgorzata Dyrda-Kujawska stworzyła niezwykłe pachnące rzeźby z ceramiki, Leszek Frydryszak, Bożena Grzyb-Jarodzka, Renata Micherda-Jarodzka, Urszula Wilk i Eugeniusz Minciel zaprezentowali, w różny sposób, swoje malarstwo. Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem mediów i publiczności. Tak samo jak zorganizowany przez Archicom konkurs „Rzeźba miejska – ofensywa sztuki”, który miał na celu wywołanie dyskusji na temat zagospodarowania przestrzeni miejskich. W wyniku konkursu powstała rzeźba „Pod jabłonią”. W miarę rozwoju projektu dołączyły do niej kolejne instalacje: na placu Strzegomskim „Pociąg do nieba” Andrzeja Jarodzkiego (największa i najcięższa rzeźba w Polsce), na ul. Św. Mikołaja „Mama i ja” Janusza Klekota, a na terenie osiedla Ogrody Hallera  „Zabłąkana chmura” Ludwiki Ogorzelec. Deweloper jest również partnerem kulturalnej nagrody „Warto” przyznawanej przez wrocławską „Gazetę Wyborczą”.

[KG]

Reklamy

Dodaj komentarz

Filed under Uncategorized

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s