Pożyczka dla kultury

Pod koniec maja w Wielkiej Brytanii ruszył program Creative Industry Finance. Zarządzany przez Arts Council England fundusz to kolejny pomysł na finansowanie kultury w czasach kryzysu. Na razie funkcjonuje jedynie w Londynie. Po rocznym okresie pilotażowym zapadnie decyzja czy oferta ma zostać przedłużona i rozszerzona o inne miasta oraz regiony.

Program ma na celu wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw działających w obszarze kultury oraz przemysłów kreatywnych. Ale nie tylko. Ma także w wymienionej grupie poprawić umiejętność przekładania kultury na komercyjny zysk. Przewidziano dwa rodzaje wsparcia – porady i ćwiczenia z biznesowym doradcą lub możliwość pożyczki, której suma nie może przekraczać 25 tys. funtów.

Model z pozoru jest podobny do znanych w Polsce unijnych dotacji, o które mogą starać się także firmy sektora kreatywnego. Przy czym dotacje unijne wydają się być atrakcyjniejsze finansowo, bowiem są bezzwrotne, natomiast Brytyjczycy muszą oddać całość pieniędzy wraz z 10 proc. odsetek. Creative Industry Finance ma jednak istotną zaletę – firmy działające w obrębie kultury nie muszą tak jak w Polsce konkurować o dotacje z wielu różnych programów z przedsiębiorstwami z wielu innych dziedzin. Muszą za to istnieć co najmniej sześć miesięcy. Przyznając unijne dotacje często wyklucza się podmioty działające rok, czy dwa, a preferuje nowo powstałe, które zazwyczaj utrzymują się na rynku bardzo krótko. Brytyjczycy chcą więc zapewnić kulturalnym przedsiębiorcom rozwój, wspierać pomysły, które przeszły już półroczną próbę funkcjonowania na rynku. Oprocentowana pożyczka ma także prowadzić do zwrotu funduszy do funduszu Creative Industry Finance, co z kolei – w każdym razie w teorii – doprowadzi do tego, że poza początkowym wkładem program będzie się finansował samodzielnie i działał przez długie lata.

Do programu dopuszczono także prowadzących jednoosobowe firmy artystów. Słusznie zakazano użycia funduszy na spłatę długów, czy pokrywanie już istniejących wydatków. Terminy spłat pożyczki będą ustalane indywidualnie i rozłożone na rok, dwa lub trzy lata. Przy kwocie 10 tys. funtów miesięczna rata przy założeniu trzyletniej spłaty wyniesie 322 funty. Program powstał dzięki współpracy Arts Council z kilkoma instytucjami – wspierającą rozwój przedsiębiorczości organizacją East London Small Business Centre, zarządzającą muzycznymi prawami autorskimi UK Music i wspierającemu rozwój nowoczesnego rzemiosła Crafts Council. Czy  Creative Industry Finance odniesie sukces, okaże się za dwanaście miesięcy.

Reklamy

Dodaj komentarz

Filed under Uncategorized

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s