Metro + sztuka

Niezbyt urodziwy pawilon informacyjny powstającej drugiej linii warszawskiego metra stoi w miejscu, gdzie według pierwotnego planu powinna już trwać budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Choć metro też opóźnione jego powstanie jest pewne. Co innego z MSN. Nie wiadomo, czy doczeka się gmachu według projektu Christiana Kereza na Placu Defilad. Także niedawne plany przeniesienia do pawilonu Emilii stanęły pod znakiem zapytania. Ale skoro druga linia metra ruszy na pewno, może warto aby władze Warszawy zajęły się tematem sztuki w jego kontekście.

Choć mieliśmy już w metrze czasowe ekspozycje, murale, performance, nigdy nie stało się miejscem kojarzonym ze sztuką. Warto spojrzeć w stronę Londynu, który temat opracował perfekcyjnie. Okładkę mapy londyńskiego metra aktualnie zdobi praca Yayoi Kusamy. Charakterystyczne kropki zaprojektowane przez jedną z najsłynniejszych japońskich artystek pojawiły się na milionach map, po które codziennie sięgają dziesiątki tysięcy osób. Wcześniej dla londyńskiego metra projektowali Eva Rothschild, Paul Noble, Gary Hume i kilku innych artystów. A to tylko część projektu „Art on the Underground”, który trwa nieprzerwanie od 2000 roku. W zeszłym roku można było obejrzeć wszystkie z zaprojektowanych do tej pory okładek na wystawie zorganizowanej na stacji Piccadilly Circus. Od czerwca tego roku znajdziemy je na wystawie „Mind the Map: Inspiring Art Design and Cartography” w London Transport Museum.

Za to już w maju ruszy projekt przygotowany przez reżysera Tima Newtona oraz współczesnego artystę Patricka Brilla lepiej znanego pod pseudonimem Bob and Roberta Smith. Na stacji metra Stratford będzie można zobaczyć reprodukcje prac Brilla oraz film opowiadający historię fikcyjnego spotkania ojca nowożytnego ruchu olimpijskiego Pierre’a de Coubertina oraz niemieckiej filozof Hanny Arendt. Spotykają się na stacji Loughton i zakochują się w sobie. Awangardowy film to połączenie niemego romansu z opowieścią o dzielnicy Stratford i historią londyńskiej sztuki początków XX wieku.

Z kolei francuski konceptualista Daniel Buren przygotowuje stałą ekspozycję dla stacji Tottenham Court Road. Właśnie trwa przebudowa tej jednej z najruchliwszych stacji londyńskiego metra. Codziennie odwiedza ją 200 tys osób. Buren na zlecenie londyńskiego metra tworzy instalację, która będzie ciągnęła się od wejścia aż na perony. – To bardzo ekscytujące pracować z jednym z najwspanialszych światowych artystów, znanym ze swoich głośnych instalacji. To coś, co poprawi wygląd nowej hali biletowej na tej kluczowej stacji, ale też da zwykle bardzo spieszącym się podróżnym szansę na chwilę zadumy – mówi Tamsin Dillon, szefowa „Art on the Underground”, wcześniej niezależna kuratorka, absolwentka Royal College of Art. Tottenham Court Road to stacja, która ma zresztą szczęście do artystów. W 1984 roku jej część została pokryta mozaikami projektu szkockiego rzeźbiarza Eduardo Paolozzi. Otwarcie nowej części zaplanowano na 2016 rok.

Dwa tygodnie temu instalacja Alice Channer została umieszczona wzdłuż schodów ruchomych stacji Noting Hill Gate, a prace Anny Barham pojawiły się na stacji White City. I nie są to byle jakie wystawy. Często zupełnie na poważnie recenzują je najważniejsze brytyjskie media. Ukazała się także książka poświęcona tematowi „Platform for Art: Art on the Underground”. Może warto ją podrzucić na biurka zarządzających warszawskim metrem.

Reklamy

1 komentarz

Filed under Uncategorized

One response to “Metro + sztuka

  1. I am really loving the theme/design of your site.
    Do you ever run into any internet browser compatibility issues?
    A handful of my blog visitors have complained about my blog not working correctly in
    Explorer but looks great in Safari. Do you have any ideas to help fix this issue?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s