Targi sztuki 2.0

Ponad 130 wystawców z 30 krajów, 1200 artystów i 2000 dzieł sztuki. Już za kilka dni rusza druga edycja VIP Art Fair. W odróżnieniu od Art Basel czy Frieze Art Fair nie trzeba jednak kupować biletu lotniczego, ani nawet ruszać się z domu. VIP Art Fair odbywają się online. Co w nich niezwykłego skoro sztukę w internecie możemy kupować od wielu lat? Przede wszystkim fakt, że internet daje im przewagę nad tradycyjnymi targami.


fot. dzięki uprzejmości VIP Art Fair, New York

Na VIP Art Fair pojawiają się nie tylko najbardziej uznane galerie – np. James Cohan Gallery, Gagosian Gallery, Hauser & Wirth, White Cube – ale i takie, które nie mogłyby ze względu na wysokie koszty zaistnieć na tradycyjnej imprezie. Dzięki temu obok sprzedających Antony’ego Gromley’a czy Jeffa Koonsa gigantów, pojawiają się małe galeryjki z Chin, Chile czy Włoch. Co nie jest równoznaczne, że do grona wystawców przyjmowano każdego, selekcja była ostra. Organizatorzy chcieli, aby obok głównego nurtu, który funkcjonuje na każdych targach sztuki zaistniała także alternatywa.

VIP Art Fair posiada szereg innych zalet. Rejestracja jest darmowa i dopóki nie decydujemy się na zakup, prace możemy oglądać za darmo. VIP w nazwie wydarzenia to skrót od „view in private”, co znaczy, że każdy pozostaje na targach anonimowy. Na pytania odpowiadają na czacie konsultanci, a transakcje finalizuje się w wirtualnych „private rooms”. – VIP Art Fair wykorzystując nowe technologie do poszerzenia naszych horyzontów, pozwala objąć zasięgiem więcej osób, na wiele różnych sposobów, przy równoczesnym poszanowaniu dotychczasowych relacji między artystami, kolekcjonerami, kuratorami i dilerami – mówił Frish Brandt, dyrektor Fraenkel Gallery z San Francisco.

fot. dzięki uprzejmości VIP Art Fair, New York

Podczas wydarzenia odbędą się także spotkania – znów darmowe – ze specjalistami rynku sztuki. Wśród ekspertów, którzy przygotowali prezentacje video znaleźli się m.in. Lowell Pettit – profesor Sotheby’s Institute, Michael Plummer – współwłaściciel firmy Artvest zajmującej się doradztwem inwestycyjnym na rynku sztuki oraz Adam Lindeman –  miliarder i kolekcjoner. Będzie można obejrzeć także cykl filmów poświęconych współczesnym artystom. Ich bohaterami są m.in. Catherine Opie, El Anatsui, Ai Weiwei, David Altmejd i Marina Abramoviç.

Mimo krótkiej historii VIP Art Fair dorobiły się już naśladowców. W Bombaju, na jesieni zeszłego roku, odbyły się targi India Art Collective. Pierwsza edycja przyciągnęła ponad 40 wystawców z całego kraju. Podobno wzięło w nich udział wielu kupujących zza granicy. Na VIP Art Fair nie pojawi się żadna galeria z Polski.

Reklamy

1 komentarz

Filed under Uncategorized

One response to “Targi sztuki 2.0

  1. Pingback: Handel sztuką – nadchodzi rewolucja? |

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s