2012: Kryzys w kulturze od A do Z

Minister kultury Bogdan Zdrojewski pod koniec listopada zapowiedział, że w roku 2012 nakłady na kulturę po raz pierwszy od wielu lat wzrosną. To tylko pół prawdy. Przeanalizowaliśmy dostępne informacje na temat środków przeznaczonych na kulturę przez trzynaście polskich miasta, zarówno dużych, jak i tych niewielkich. Choć w skali budżetu krajowego sytuacja ma się poprawić, w regionach kultura mocna ucierpi. Oto alfabet cięć:

Biała Podlaska
Oszczędności czekają Miejski Ośrodek Kultury, Osiedlowy Dom Kultury, Osiedlowy Klub Kultury “Eureka” oraz Klub Kultury “Piast”.

Bydgoszcz
Cięcia dotkną m.in. Operę, Filharmonię oraz Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną.

Kraków
W Krakowie cięcia obejmą wszystkie miejskie instytucje – teatry, muzea, orkiestry, domy kultury, biblioteki. Biuro Festiwalowe otrzyma 20 proc. mniej pieniędzy.

Opole
Znacznie zmniejszono wydatki na Teatr Lalki i Aktora, Narodowe Centrum Polskiej Piosenki oraz Galerię Sztuki Współczesnej.

Płock
Średnio po 300 tys. zł mniej mogą dostać w przyszłym roku płockie placówki kulturalne.

Poznań
Planowany budżet na kulturę jest o 9 proc. mniejszy od tegorocznego.

Radom
Radomska Orkiestra Kameralna dostanie 3 proc. mniej pieniędzy, nie udało się także w przyszłorocznym budżecie zarezerwować środków na planowane rozpoczęcie budowy filharmonii.

Słupsk
Miejskie placówki kultury mają budżety na 2012 rok mniejsze nawet o 25 procent.

Toruń
Mniej pieniędzy – o 10 proc. – w 2012 roku dostaną Książnica Kopernikańska, Teatr im. Wilama Horzycy, ośrodek Chopinowski w Szafarni oraz wiele innych placówek.

Węgorzewo
Tu obcięło o 30  proc. budżet Węgorzewskiego Centrum Kultury.

Wschowa
Środki na działalność kulturalną obcięto w mieście aż o jedną trzecią.

Warszawa
11 proc. mniej pieniędzy dostanie stołeczna kultura.

Zakopane
Komisja kultury miasta Zakopanego prawdopodobnie otrzyma 250 tys. złotych mniej niż wnioskowała, w skutek czego Spotkania z Filmem Górskim mogą w ogóle się nie odbyć, obcięto budżety Muzyki na Szczytach oraz Zakopiańskiej Wiosny Jazzowej.

To tylko niewielka część alfabetu cięć. Oczywiście są miasta i województwa, które zapowiadają wzrost wydatków na kulturę, wśród nich znajduje się głównie Łódź, województwa śląskie oraz małopolskie. W tym ostatnim urzędnicy w budżecie zarezerwowali dla kultury prawie 20 mln więcej. Wyjątki nie poprawiają jednak ogólnej diagnozy – rok 2012 będzie dla kultury ciężki.

Reklamy

1 komentarz

Filed under Uncategorized

One response to “2012: Kryzys w kulturze od A do Z

  1. glos1

    Brawo za to, że jest artykuł mówiący o tym jak wiele instytucji kultury wysokiej ma kłopoty z finansami i ma ciągle zmniejszane dotacje. Od tych największych i niezbędnych aż po domy kultury. Nie starcza na większe gaże, nie ma pieniędzy na nowe miejsca pracy, nie powstają też nowe instytucje, które mogłyby wypełnić w miastach „wieloletnie luki” takie jak np. w stolicy teatr operetkowy, orkiestry kameralne. Za to przykładowo na spektakle z rozmachem w teatrach, eksperymenty i tzw. armię urzędniczo-dyrektorską starcza. Poza tym dość często przyczyną jest po prostu zmniejszanie funduszy instytucjom kultury przez polityków (od tego naczelnego polityka aż po urzędy marszałkowskie, np. na Mazowszu). Niepokoi, że zarówno regiony jak i Władze dużych miast takich jak głównie stolica Warszawa (w której nie jedną instytucję nawet zawieszono, przekształcono o zgrozo), ale i Poznań, Kraków, Bydgoszcz, Radom, Lomża itd. tną dotacje…Sponsorzy w Polsce niestety nie wszystkie aspekty działalności instytucji kultury są w stanie sponsorować. Ciekawe co na to Minister…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s