Ruszył Sezon Kultury Tam’Tam

Sezon Kultury Nadrenii Północnej-Westfalii – Tam’Tam został zainaugurowany 16 września. Półroczny przegląd kulturalnych projektów z NRW rozpoczynają wyjątkowe występy jednego z najsłynniejszych na świecie teatrów tańca – Tanztheater Wuppertal Piny Bausch w warszawskim Teatrze Wielkim.

Zarówno „Café Müller“ z 1978 roku, jak i „Frühlingsopfer“ („Święto wiosny”) z 1975 roku, które polscy widzowie mieli okazję zobaczyć pod koniec lat 80, to już legendarne spektakle. Od nich zaczęła się ogromna popularność Piny Bausch w Polsce. Pierwsze przedstawienie łączy taniec z kabaretem, drugie to nawiązująca do dzieła Igora Strawińskiego opowieść o rytuale, który nieuchronnie prowadzi do złożenia ofiary z bohatera. Z kolei „Vollmond” z 2006 roku – jedno z ostatnich dzieł choreografki – jest historią wojny płci, dla której niezwykłą scenografią staje się woda. Uzupełnieniem przedstawień zmarłej w 2009 wybitnej choreografki z Nadrenii Północnej-Westfalii stanie się specjalny pokaz filmu „Pina” zrealizowanego w technice 3D przez Wima Wendersa. Rozpoczęciu Sezonu Kultury towarzyszyć będzie także międzynarodowa konferencja naukowa Dziedzictwo Piny Bausch.

W ciągu kolejnych sześciu miesięcy będziemy mogli zobaczyć ponad dwadzieścia różnych projektów kulturalnych z Nadrenii Północnej-Westfalii, m.in. wystawę Wolfganga Tillmansa w warszawskiej Zachęcie (od 18 listopada, ekspozycję zakazanej sztuki Trzeciej Rzeszy w Krakowie (od 18 października) oraz 24-godzinny maraton jazzowy we Wrocławiu (26 listopada). Na cały projekt rząd krajowy w Düsseldorfie przeznaczył blisko 5 mln złotych (1,2 mln euro).

Znana do tej pory z przemysłu i świetnych klubów piłkarskich Nadrenia Północna-Westfalia w 2010 roku, kiedy Zagłębie Ruhry zostało Europejską Stolica Kultury, udowodniła, że jest landem o wielkim potencjale kreatywnym. Wydarzenia Sezonu Kultury Tam’Tam odbywające się w kilkunastu polskich miastach pozwalają spojrzeć na NRW jako zagłębie muzyki współczesnej, sztuk wizualnych, tańca i innych dziedzin kultury. Düsseldorf, Kolonia, Wuppertal czy Essen są kolebkami artystycznych projektów w niczym nie ustępującymi Berlinowi. Tam’Tam daje pierwszą w Polsce szansę, aby się o tym przekonać.

Sezon Kultury powstał dzięki ponadnarodowej, trwającej czasem nawet dwa lata, współpracy. „Tam”, czyli w Nadrenii Północnej-Westfalii, instytucje i artyści współpracowali z „tam”, czyli Polską, nad powstaniem i realizacją kulturalnych projektów. Efektem tej bliskiej, intensywnej oraz wielowymiarowej współpracy spod znaku Tam’Tam jest wyjątkowy przegląd najciekawszych zjawisk współczesnej sceny kulturalnej niemieckiego regionu.

Sezon Kultury odbędzie się równolegle w wielu miejscach w Polsce. W poznańskim Starym Browarze przez niemal miesiąc (od 1 do 29 października) będzie gościł Tanzhaus NRW, jeden z najlepszych na świecie ośrodków teatru tańca. „Prąd myśli i rzeka książek” to literacka podróż wzdłuż Odry, która w formie spotkań z wybitnymi autorami z Niemiec, Polski i Holandii wystartuje z Wrocławia, aby przez Frankfurt oraz Słubice dotrzeć do Szczecina (1-4 października). Z kolei Chorwerk Ruhr i artyści Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego połączą siły w Katowicach wykonując „Vigilię” Wolfganga Rihma (9 listopada).

Tam’Tam to także wiele wydarzeń dziejących się w ramach istniejących polskich festiwali. Podczas Warszawskiej Jesieni wystąpi m.in. grupa musikFabrik w repertuarze genialnego kompozytora z Westfalii Karlheinza Stockhausena (22 września). Na Krakowskich Reminiscencjach Teatralnych odbędzie się przegląd teatrów z Nadrenii (10-12 października), będzie można zobaczyć m.in. „Amerykę” Franza Kafki przygotowaną przez Jana Klatę dla Schauspielhaus Bochum.

Idea Tam’Tam zostanie w pełni zrealizowana w projekcie „Escape Enter Space – Młodzi Media Sztuka” (wrzesień 2011 – czerwiec 2012). Teatr, fotografia, muzyka zyskają nowe wymiary dzięki młodemu pokoleniu i najnowszym technologiom. Zostaną przekroczone granice państw i gatunki sztuk. „Escape Enter Space” tworzy sieć, społeczność opartą na zaangażowaniu w kulturę zarówno artystów, jak i zwykłych internautów.

Także specjalnie dla Sezonu Kultury Kunsthalle Düsseldorf i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie przygotowały projekt „Trzeci pokój” (jesień-zima). W obu galeriach powstaną ekspozycje, performance, instalacje, które będą ze sobą korespondować oraz nawiązywać do spuścizny zarówno Josepha Beuysa, jak i Edwarda Krasińskiego. Szczegóły projektów oraz kompletny program Sezonu Kultury można znaleźć na stronie: http://www.sezon-kultury-tamtam.pl.

Sezon Kultury Tam’Tam w Polsce będzie trwał do końca stycznia 2012 roku. Ale wcale się wtedy nie zakończy. Wkrótce rozpocznie się jego druga część. W przyszłym roku w Nadrenii Północnej-Westfalii to polscy artyści i instytucje będą mieli okazję przedstawić nasz dorobek kulturalny.

Business & Culture odpowiada za działania public relations dla projektu.

Strona internetowa: http://www.sezon-kultury-tamtam.pl
Facebook: http://www.facebook.com/SezonKulturyTamTam

Reklamy

2 Komentarze

Filed under Uncategorized

2 responses to “Ruszył Sezon Kultury Tam’Tam

  1. Spot on with this write-up, I actually believe this web site needs far more attention.
    I’ll probably be returning to read through more, thanks for the info!

  2. Hi there to all, the contents existing at this web page are really amazing for
    people knowledge, well, keep up the nice work
    fellows.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s