Kulturalne wsparcie Lwowa

Ostatnia prosta przed finiszem. Wrocław, Warszawa, Gdańsk, Katowice i Lublin kończą walkę o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Warszawa wciąż nie ma pomysłu na siebie, Gdańsk nie ma armat, Katowice jeszcze nie okrzepły na europejskiej arenie, choć program mają ciekawy, wygra pewnie Wrocław, ale na duże pochwały zasługuje Lublin. Najmniejszy gracz jako jedyny gra zespołowo. Ba, część drużyny umieścił nawet poza granicami kraju.

Lublin ma wartościowy program, szczególnie teatralny. Działania są intensywne, prowadzone z rozmachem i głową. Hasło „miasto dialogu” oddaje rzeczywistość. Na styku kultur i narodów, Lublin pokazuje, że potrafi czerpać ze swego położenia. Jeśli wygra walkę o ESK 2016, to na miesiąc stolica kultury przeniesie się do oddalonegoo 200 kmLwowa. We wrześniu 2016 roku Lwów będzie spełniał rolę kulturalnej stolicy nie tylko Ukrainy, ale i Europy.

Liczący prawie 800 tysięcy mieszkańców Lwów jest miastem mocno osadzonym w kulturze. Festiwalowych projektów planowanych we lwowskiej aplikacji na wrzesień 2016 roku jest kilkadziesiąt. W mieście i jego okolicach działa dziewięć zawodowych teatrów, sześć instytucji koncertowych takich jak filharmonie, 55 muzeów oraz 1360 klubów kultury. Na terenie Galicji znajduje się 90 procent pałaców, zamków i tzw. pomników architektury Ukrainy. To mocne wsparcie dla Lwowa. Pokazuje trochę inną optykę i nadaje rozmachu całemu przedsięwzięciu.

Niedoceniany w Polsce Lublin wraz z Lwowem podbiją serca międzynarodowej komisji? Na razie robią wiele, by zdobyć jak największe poparcie. I czynią to skutecznie. Miasta Polski Wschodniej poparły starania Lublina o ESK. Inicjatywę wspiera Rzeszów, Przemyśl, czy Białystok. Jak się okazuje po wschodniej stronie Wisły też jest kultura.


Reklamy

Dodaj komentarz

Filed under Uncategorized

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s