Giełda kultury

Gdy tylko dotarła do nas najnowsza informacja dotycząca starań Warszawy o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2012 pomyśleliśmy, że wreszcie coś się ruszyło. W piątek władze Warszawy oraz prezes Giełdy Papierów Wartościowych poinformowali o powołaniu do życia Konsorcjum ds. Europejskiej Stolicy Kultury. „Konsorcjum odpowiedzialne będzie za realizację działań zmierzających do zdobycia przez Warszawę tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku oraz do przeprowadzenia obchodów związanych z uzyskaniem tego tytułu” – podano.


Sęk w tym, że niewiele więcej można się dowiedzieć. Konkretów nie ma, albo pozostają – jak wiele spraw związanych z warszawskimi staraniami o ESK – tajne. Konsorcjum stanowić będzie niezależny organ, w którego skład wejdą ludzie nauki i biznesu oraz przedstawiciele urzędu miasta i instytucji pozarządowych. Jaka będzie moc sprawcza wspomnianego organu, nie wiadomo. Pytań jest więcej. Czy to gremium doradcze przy warszawskiej ESK czy może PR-owskie zagranie? Kto zyska na tym więcej, stołeczna kultura czy może wizerunek GPW?

„Jakość życia w mieście, jego potencjał kreatywny i intelektualny, są czynnikami wpływającymi na miejsce Warszawy i Polski na europejskiej mapie atrakcyjności inwestycyjnej” – piszą sygnatariusze porozumienia. Tutaj wszystko się zgadza. Ale co dalej? Gdzie konkrety? W jaki sposób GPW ma pomóc w staraniach o tytuł ESK dla Warszawy? Mamy kilka pomysłów. Pytanie, czy  Konsorcjum ds. Europejskiej Stolicy Kultury także.

Zaledwie kilka dni temu Warszawa postanowiła pokazać swoją kulturalną twarz rozdając na ulicach, pod tandetnymi sztucznymi palmami kokosy. Bo wiadomo, będzie ESK, będą kokosy (czyli pieniądze) na kulturę. Nie była to dobra akcja. Giełda to w sumie też kokosy. Oby na kolejnych opowieściach o kokosach się nie skończyło.

Reklamy

Dodaj komentarz

Filed under Uncategorized

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s