Cultural Olympiad czyli synergia sportu i kultury

W ciągu pięciu lat wybudowaliśmy lub wyremontowaliśmy 65 aren sportowych, głównie piłkarskich stadionów. W dzienniku „Rzeczpospolita” wypowiedzieli się eksperci, którzy stwierdzili, że „nadrabiamy zapóźnienia”. W latach 2005-2009 zamknięto 202 biblioteki. Coś za coś – można jak zawsze powiedzieć. Można dodać, że mamy przecież obiecany przez premiera 1 procent na kulturę. I można dyskutować długo, że ten 1 procent wcale nie 1 procent, a pieniądze pójdą na kilka inwestycji, które nijak do rozwoju kultury się nie przyczynią.

Zamiast tego zerkamy w stronę Wielkiej Brytanii. Tam  kultura i sport nie tylko nie muszą się wykluczać, a mogą wręcz iść w parze. W 2012 roku w Polsce odbędą się piłkarskie Mistrzostwa Europy. Londyńczycy będą mieć zaś Igrzyska Olimpijskie. Ale szykują jeszcze coś. To London 2012 Cultural Olympiad. W całej Wielkiej Brytanii powołano dwanaście komisji, które mają wspierać ten projekt. Kulminacyjnym punktem stanie się London 2012 Festival największy w historii festiwal na Wyspach. Mają na niego przyjechać czołowi artyści z całego świata, muzycy, plastycy, filmowcy, grupy teatralne. Podano już pierwsze nazwiska. To m.in. Rachel Whiteread, Akram Khan, Cate Blanchett, Mike Leigh i Damon Albarn.

W sumie z okazji Igrzysk Olimpijskich szykuje się ponad tysiąc wydarzeń kulturalnych. Lista potwierdzonych liczy sobie dwanaście stron. Na razie na projekt przeznaczono 1,5 miliona funtów. Kultura nie jest dodatkiem. Kultura ma służyć celebracji największego wydarzenia sportowego Wielkiej Brytanii początków XXI wieku. Ale też Igrzyska Olimpijskie mają służyć promocji kultury. A gdyby tak zorganizować u nas Kulturalne Euro? W każdym z miast piłkarskich Mistrzostw Europy.

Póki co musimy zadowolić się hucznymi otwarciami stadionów. George Michael symfonicznie wystąpi we Wrocławiu. W Warszawie będzie drogie show z tańcem, laserami i muzyką. W Poznaniu Stadion już otworzył Sting. No i to chyba na tyle jeśli idzie o synergię sportu i biznesu w Polsce.

Reklamy

1 komentarz

Filed under Uncategorized

One response to “Cultural Olympiad czyli synergia sportu i kultury

  1. This post is genuinely a nice one it helps new internet visitors, who are wishing
    in favor of blogging.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s