Kultura w inkubatorze

Bielawa to zaledwie 30 tysięczne miasto. Jego władze nie mają jednak problemu by wydać 5 milionów złotych na stworzenie przestrzeni, w której kreatywni twórcy będą mogli realizować swoje pomysły. Włodarze Bielawy wiedzą bowiem, że to inwestycja dla kilku pokoleń mieszkańców miasta. Wiedzą też, że taki projekt świetne wpłynie na wizerunek miasta. Pulę pieniędzy przeznaczonych na renowację zabytkowego budynku przeznaczonego na tę działalność oraz wyposażenie go w odpowiedni sprzęt podwoiła Unia Europejska. W ten sposób za 10 mln złotych powstanie przestrzeń z komputerowymi laboratoriami do obróbki dźwięku, fotografii i montażu filmów, salą prób muzycznych, pracownią ceramiczną i klubem poetyckim. Wymarzone zaplecze dla wszelkich działań artystycznych. Wszystko w ramach art inkubatorów, których głównym celem jest wspieranie artystów i przyszłych przedsiębiorców w ich debiucie zawodowym.


Bielawa jest drugim obok Łodzi miastem, które w taki sposób chce angażować w działalność artystyczną swoich mieszkańców. Art inkubatory są coraz popularniejszym rozwiązaniem wykorzystywanym na polu kultury. Daje twórcom zaplecze techniczne i wszelkie narzędzia potrzebne do aktywnego włączenia się w proces tworzenia kultury. To co z nimi zrobią zależy od kreatywności samych artystów. Łódź na swój art inkubator dostała od Urzędu Marszałkowskiego 16 mln złotych. Urząd miasta dorzucił kolejne 18. Za tę kwotę na terenie dawnej fabryki Karola Scheiblera powstanie przestrzeń, w której organizowane będą wystawy, spektakle teatralne, koncerty i konferencje. Swoją siedzibę mogłyby mieć firmy związane z przemysłami kreatywnymi oraz te, które łączą  biznes z kulturą.  Pomysł jest ciekawy, ale jego realizacja się opóźnia. Co można uznać za typowe dla Łodzi, która z kulturą radzi sobie coraz gorzej i ma problem z wywiązywaniem się ze swoich deklaracji.

Projekty podobne do art inkubatorów, choć realizowane na mniejszą skalę można zauważyć również w innych miejscach. pojawiają się co jakiś czas i w innych miastach. Na zbliżonej zasadzie działa warszawskie Centrum Cybernetyki 2.2.2., które skupia się na modzie. Z zagranicznych projektów warto wspomnieć kultowe londyńskie Village Underground i gruzińską Art Villa Garikula. Wygląda na to, że działalność tego typu chodzi również po głowie Tomkowi Placie. W kupionej przez siebie willi na Saskiej Kępie zamierza prowadzić „szeroko pojętą działalność kulturalną”.  W nowo powstającym „domu kultury” swoje  miejsce znajdą galeria, sala wykładowa, klubokawiarnia, winiarnia. Przestrzeń będzie dostępna dla różnych fundacji, lista planowanych działań jest długa. Jak to będzie wyglądało w praktyce przekonamy się już w maju.

Reklamy

1 komentarz

Filed under Uncategorized

One response to “Kultura w inkubatorze

  1. Władzom Bielawy szczerzę gratuluje śmiałości, dojrzałości i w ogóle praktyczne wyjście z tym pomysłem. Wydaje mi się, iż samorządy mniejszych miast rozumieją problem „zagospodarowania” potencjału „nieścisłych” ludzi. Po części taki projekt chcieliśmy zorganizować w Szczecinie. Niestety z powodów zewnętrznych, nie udało nam się do tego doprowadzić.

    Co do pomysłu Bielawy mam tylko jedno „ale”. Mam nadzieję, że nie przemieni się to centrum z zwykłe centrum kultury, które będzie „ssało” kasę z miasta. Że będzie przynosiło wartość dodaną, w postaci właśnie rozwoju dotychczasowych lub nowych firm z sektora kreatywnego. Co się przełoży na miejsca pracy etc.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s