Książka w miejskiej tkance

Książka to nie martwy twór – chcieli przekonać autorzy akcji Get London Reading. Choć miała charakter czasowy, odbyła się trzy lata temu, to pozostała po niej mapa. Nie zwykła, a literacka. Znajdziemy na niej czterysta książek, które mówią o Londynie lub ich akcja rozgrywa się w brytyjskiej stolicy. Interaktywna mapa to najlepszy dowód, że książka nie jest martwym tworem, nie służy jedynie do czytania. Książka funkcjonuje w wieku kontekstach. Tu akurat w kontekście miejskim.

Organizatorzy akcji  Get London Reading wykorzystali znane i proste narzędzia (jak Google Maps) i razem z firmą 3M stworzyli produkt zachęcający do czytania. Podobna inicjatywa pojawiła się także w Polsce.  Jej autorem nie jest Ministerstwo Kultury co chwila ogłaszające start kolejnego programu czytelnictwa, który zanim zacznie funkcjonować umiera śmiercią naturalną. Entropia Słowa, to inicjatywa grupy aktywistów, którzy chcą wypromować czytanie w Warszawie. Niedługo ruszy nowa strona internetowa. Już dziś Entropia Słowa może pochwalić się kilkoma udanymi akcjami. Kolejne są w planach. Entropia postanowiła skojarzyć miasto z literaturą. Czy raczej te skojarzenia na nowo przywołać. I łatwiej, i mądrzej przywracać Tyrmanda i „Złego” Warszawie, przypominać Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w miejscach, z którymi był związany i i czytać Juliana Tuwima na Nowym świecie, niż robić coś – mówiąc kolokwialnie – od czapy.

Entropia Słowa wykorzystuje równolegle kilka działań – portal, happeningi i spotkania edukacyjne. Jej aktywiści podczas akcji zaczepiali przechodniów na ulicach. Tych zabieganych warszawiaków namawiali do przeczytania choć kilku linijek. Potem przyszła zima, akcja przystopowała, ale wiosną ma ruszyć na nowo. Portal ma być nowoczesny i funkcjonalny. Pojawiać się będzie na nim sporo recenzji, wywiadów, a literacka mapa Warszawy ma się rozrastać. Póki co urzędnicy zajmujący się kulturą projektem się nie zainteresowali. Jak widać łatwiej im wydawać pieniądze na ładnie wyglądające w mediach konferencje niż wesprzeć aktywistów, którzy rzeczywiście są w stanie coś zrobić.

Kibicujemy Entropii Słowa. W przyszłym tygodniu napiszemy zaś o zagranicznych akcjach promocji czytelnictwa.

Reklamy

1 komentarz

Filed under Uncategorized

One response to “Książka w miejskiej tkance

  1. Hi there friends, its fantastic paragraph on the topic
    of cultureand completely explained, keep it up all the time.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s