Milion książek za darmo

Wciąż nie możemy się (my Polacy) otrząsnąć po upublicznionych niedawno wynikach czytelnictwa. Choć w porównaniu z danymi sprzed dwóch lat jest lepiej, to na wszystkie strony analizujemy fakt, że w ciągu ostatniego roku 46 proc. badanych nie przeczytało żadnego tekstu dłuższego niż 3 strony. Zapewne rozpocznie się teraz wyścig na najlepszy pomysł promowania czytelnictwa. A przecież dopiero co powołaliśmy Republikę Książki, która zapowiadała intensywne działania mające czytelnictwo rozwijać. Hasło „Czytanie włącza” ma zadziałać na wyobraźnię Polaków. Na razie niestety sygnatariusze akcji nie ujawnili w jaki sposób będą włączać w narodzie chęć czytania. A przecież gotowe wzorce wystarczy podpatrzeć w innych krajach. Na przykład taka Światowa Noc Książki, podczas której zostanie rozdany milion książek. Rzecz będzie miała miejsce w Wielkiej Brytanii, a jej pomysłodawcami są… wydawcy.

„Dawcą” może zostać każdy. Wystarczy, że na stronie Worldbooknight.org wybierze jedną z 25 wytypowanych przez organizatorów książek (można wybrać m.in. Atwood, Márqueza, Yann Martela, czy Remarque’a). Wydawcy wydrukują je za darmo i 5 marca wszyscy, którzy się zgłoszą do akcji rozdadzą wybrane przez siebie książki. Łącznie milion egzemplarzy. Co ciekawe wszystko odbywa się w kraju, gdzie według jednego z sondaży 96 proc. osób zadeklarowało, że czytało coś w minionym tygodniu.

Reklamy

2 Komentarze

Filed under Uncategorized

2 responses to “Milion książek za darmo

  1. Trochę mi to przypomina „Noc Muzeów” nie tylko ze względu na nazwę, ale także społeczny potencjał angażowania ludzi w ten projekt. A jak wiadomo „Noc Muzeów” z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością, co roku więcej ludzi w niej uczestniczy. Nie wiem czemu, ale noc to chyba stała się modna po nietypowych launch’ach książek Harry’ego Potter’a ;).

  2. Business&Culture

    To co, robimy w Polsce?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s