Kultura: badanie vs. fakty

Niczym fala biblijnego potopu przetoczyła się wczoraj przez media informacja, że 3/4 Polaków w ogóle nie interesuje się kulturą. Mamy kolejny powód, aby narzekać na intelektualną ignorancję narodu. Czy jednak na pewno? Wyniki badania przeprowadzonego przez  ARC Rynek i Opinia dziwią o tyle, że twarde dane mówiące o naszym zainteresowaniu kulturą pozwalają na wyciągnięcie odmiennych wniosków.

Z sondażu wynika, że jedynie 28 proc. rodaków wykazuje jakiekolwiek zainteresowanie kulturą, a tylko 0,1 proc. badanych uważa się za bardzo zainteresowanych kulturą. Tyle samo osób przyznaje się do bardzo dużej wiedzy na temat kultury. O tym, że o kulturze wie bardzo mało mówi 63,3 proc. osób niezainteresowanych kulturą wyższą. ARC Rynek i Opinia twierdzi, że zainteresowanie Polaków kulturą zmniejsza się. Jednak opublikowane przed tygodniem wyniki czytelnictwa mówią o jego wzroście. W zeszłym roku wrosła również sprzedaż książek. Prężnie rozwija się rynek e-booków, które w połączeniu z książkami na iPada bardzo powiększają właśnie krąg odbiorców kultury. Inne dane jasno wskazują na to, że Polacy częściej chodzą do kina i wypożyczają więcej książek z bibliotek. Ponadto rośnie lista festiwali muzycznych. Tak samo wartość rynku sztuki. W samej Warszawie w ubiegłym roku otworzyły się dwa prywatne teatry. Ostatni rok to również oszałamiająca kariera przemysłów kultury.

Aleksandra Brzozowska, badaczka z ARC Rynek i Opinia stwierdza także, że obchody Roku Chopinowskiego i działania związane ze staraniami o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku nie przekładają się na wzrost zainteresowania kulturą wśród Polaków. Jednak miesiąc wcześniej ARC opublikował wyniki sondażu, które bezpośrednio zaprzeczają tej tezie. Wynika z nich, że 3/4 polskich internautów w wieku 20-60 lat wie, że Fryderyk Chopin był patronem ubiegłego roku a 78 proc. uznało, że dzięki działaniom promocyjnym związanym z obchodami Roku Chopinowskiego zwiększyła się wiedza Polaków i obcokrajowców na temat życia, twórczości i miejsca pochodzenia artysty.

W świetle pozostałych badań i sondaży trudno traktować wyniki otrzymane przez ARC Rynek i Opinię jako miarodajne. Można je za to uznać za sprzeczne z uzyskanymi wcześniej przez tę samą instytucję.

Reklamy

Dodaj komentarz

Filed under Uncategorized

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s