Telewizyjni ignoranci

Jerzy Nowosielski, jeden z najwybitniejszych polskich malarzy XX wieku nie żyje. Artysta zmarł wczoraj. I wczoraj też polskie stacje telewizyjne udowodniły jak wielkimi są ignorantami.

Informacja o śmierci Nowosielskiego obiegła wszystkie agencje i serwisy internetowe. Ale już w „Faktach” stacji TVN informacji tej nie podano. Tak samo jak w „Wydarzeniach” Polsatu, „Wiadomościach” TVP 1 i „Panoramie” TVP 2. Mowa oczywiście o głównych i tym samym najdłuższych wydaniach. Widać ich wydawcy doszli do wniosku, że widza taka informacja nie zainteresuje. Istnieje też inna opcja – wydawcy i reporterzy nie mają pojęcia kim był Nowosielski.

Mają pojęcie za to tak zwani przeciętni Polacy. To jedno z najbardziej rozpoznawalnych nazwisk rodzimych twórców. Setki razy wystawiany w galeriach, reprodukowany nawet w postaci plakatów dodawanych do gazet, udzielający mądrych wywiadów, Nowosielski był gwiazdą. Na niejednym facebookowym profilu pojawiły się więc głosy – zdziwienia i oburzenia – dotyczące zachowania polskich  telewizji. Bo o ile da się jeszcze przejść obojętnie wobec ignorowania przez polskie stacje kultury na co dzień, o tyle w przypadku takich wydarzeń, jak śmierć wielkiego malarza, już nie.

A jeśli telewizje nie chcą rozstać się z widzem, który pragnie czegoś więcej niż taniej rozrywki (a taki jest bardziej atrakcyjny dla wymagającego reklamodawcy), powinny się wreszcie obudzić. Internet nie śpi. Kultura jest non-stop obecna w tradycyjnych portalach i social media. Cały czas ma się nieźle w prasie drukowanej. Kultura poradzi sobie bez telewizji. Telewizja bez kultury już nie.

Reklamy

Dodaj komentarz

Filed under Uncategorized

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s