Policzyć kulturę

Wreszcie. Dłużej już tak się pracować nie dało. W końcu instytucje kultury, urzędnicy, sponsorzy i wszystkie osoby związane z kulturą, dostaną niezbędne narzędzie do obsługi tej dziedziny. Powołany właśnie Międzyresortowy Zespół ds. Statystyki Kultury taką szansę daje. To jedna z najbardziej oczekiwanych instytucji w kraju.

W pracach Międzyresortowego Zespołu ds. Statystyki Kultury uczestniczą przedstawiciele MKiDN, GUS oraz Obserwatorium Kultury, które działa przy Narodowym Centrum Kultury. Zespół zajął się stworzeniem nowych narzędzi, które pozwolą lepiej monitorować sektor kultury oraz tworzyć prognozy jego rozwoju.

Brak poważnych statystyk i wyliczeń dotyczących kultury i jej konsumpcji był widoczny od lat. Bardzo mocno potwierdził to „Raport ostanie kultury” przygotowany na Kongres w 2009 roku. Powolne zrywanie z rozwiązaniami znanymi z ekonomii rozdzielczo-nakazowej, systematycznie wymuszało posługiwanie coraz bardziej szczegółowymi wyliczeniami i danymi. Sponsorzy wymagali konkretnych danych. Urzędnicy kultury musieli zacząć się rozliczać z wydawanych pieniędzy i pokazać wymierne efekty swej pracy. Cały czas brakowało stosownych wyliczeń. A przecież rozwiązania rynkowe wymagają poważnych argumentów.

Ośrodek Statystyki Kultury w Krakowie, jako część GUS, zaczyna powoli je dostarczać. W końcu dostrzeżono, że kultura to część gospodarki. Nie jest studnią bez dna, w którą leje się strumienie pieniędzy, bez generowania stopy zwrotu. Kultura to nowe miejsca pracy, innowacyjne technologie, wpływ na atrakcyjność turystyczną miejsc. Dlatego jak każda inna gałąź gospodarki zasługuje na dokładną analizę z wykorzystaniem adekwatnych narzędzi. W końcu nadarza się taka sytuacja. Będziemy wiedzieć ile osób chodzi do konkretnej galerii, jaką część PKB stanowi kultura, ile inwestują w nią sponsorzy, jaką stopę zysku generuje.

Reklamy

2 Komentarze

Filed under Uncategorized

2 responses to “Policzyć kulturę

  1. Co do badań odnośnie części generowania PKB przez kulturę i jaką stopę zysku tworzy, to warto odnieść się do tego, co przygotowali ludzie z „Obywateli Kultury”:

    Badane użyte nie są najświeższe, ale tylko z uwagi na to, że nie bieżąco nie tworzy się tego typu statystyk. I tak chociażby z tych danych można wiele wyciągnąć wniosków odnośnie roli kultury dla gospodarki.

  2. Business&Culture

    Znamy, znamy. Ale nie wiemy, jak się do tego odnieść. Wyszło im więcej niż średnia UE. To wydaje się dziwne. Poza tym rok 2002 był prawie dekadę temu. Trudno opierając się na tak starych danych poważnie rozmawiać z ekonomistami.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s