Nowa jakość w galerii

Czytanie oraz toaleta mają długą wspólną tradycję. Postanowił ją wykorzystać włoski artysta, kontrowersyjny Maurizio Catellan. Przygotował magazyn „Toilet Paper”, bo jak twierdzi „prędzej czy później wszystkie gazety kończą w toalecie”.

Drugi numer magazynu został zaprezentowany kilka dni temu w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej. To pismo unikatowe w kilku wymiarach. Tekst został w „Toilet Paper” zastąpiony przez zdjęcie. Rola fotografii w magazynach o sztuce zawsze był wielka. Tym razem jednak tworzy zupełnie nową jakość. W piśmie nie ma ani jednego słowa. Nie licząc długiej listy nazwisk jego współtwórców.

Kolejne novum, to zbudowanie pomostu pomiędzy fotografią komercyjną i artystyczną. Autorem zdjęć jest Pierpaolo Ferrari specjalizujący się w fotografii reklamowej. Nike, Audi, Mercedes, Samsung, Campari, MTV to tylko niektóre marki, przy których kampaniach pracował. Robił zdjęcia wielu gwiazdom, w tym Dodzie. Wynikiem współpracy Catellana i Ferrari są obrazy, które istnieją w głowie każdego z nas. I dlatego posłużenie się tymi samymi środkami, co w reklamie wydaje się uzasadnione. „Toilet Paper” ma być prztyczkiem w nos dla poważnych krytyków sztuki i wydawców ambitnych magazynów o sztuce.

W końcu sama prezentacja „Toilet Paper” w CSW wprowadza nową jakość w świat polskich galerii sztuki. Transmisję wydarzenia można było oglądać na żywo na stronie magazynu Obieg.pl. Tym samym oficjalnie zainaugurowano działalność Obieg TV. Choć nagrania na stronie internetowej możemy już oglądać od jakiegoś czasu.

Przy okazji pojawienia się Catellana w Warszawie bodaj po raz pierwszy w Polsce zastosowano tak wiele ciekawych lub nowych rozwiązań na polu działalności związanej ze sztuką. Pozostaje mieć nadzieję, że nie będzie to jednorazowy wyskok.

Reklamy

Dodaj komentarz

Filed under Uncategorized

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s