Rewolucji nie będzie

„Coraz więcej twórców, samorządowców, organizatorów rozumie, że kultury nie da się zamknąć w dziedzinie twórczości artystycznej i relacji między władzą a twórcami, że trzeba na nią patrzeć w perspektywie rozwoju kraju. Ale reformy nie da się przeprowadzić bez zasadniczej zmiany otoczenia kultury. A to zależy od struktur państwa, które mimo debaty po Kongresie nie przestawiły się na nowe myślenie” – mówi w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” Jerzy Hausner, autor pochodzącego sprzed dwóch lat planu radykalnej reformy polskiej kultury.

Planu niewdrożonego – dodajmy. Hausner proponował wprowadzenie większej konkurencyjności w kulturze. Jej finansowanie chciał oprzeć na konkursach zmuszając zmurszałe instytucje do działania. Nie trudno się domyślić, że sprzeciw twórców był ogromny. W wywiadzie dla „Gazety Wyborczej” Hausner jest dużo mniej radykalny. Wywiadu udziela jako ekspert Obywateli Kultury.

„Jeśli nie można zmienić systemu od góry, to trzeba spróbować od dołu. A taki ruch jak Obywatele Kultury świetnie się do tego nadaje. Są w nim ludzie z różnych instytucji i organizacji, eksperci, twórcy, intelektualiści, nauczyciele akademiccy. Nie można ich zlekceważyć” – tłumaczy Hausner.

To prawda, Obywatele Kultury są pierwszym tak dużym i zorganizowanym ruchem na rzecz kultury. Z drugiej strony wiara byłego wicepremiera w możliwości ruchów oddolnych wydają się – mówiąc otwarcie – naiwne. Szczególnie w przypadku, gdy nawet Ministerstwo Kultury niewiele może. Kulturze potrzebne są radykalne rozwiązania. Minister Bogdan Zdrojewski lubi chwalić się nowymi inwestycjami. Ale niemal wszystkie z najbardziej znaczących powstają za unijne pieniądze. Na finansowanie ich działalności musimy znaleźć pieniądze sami. Rząd nie kwapi się, aby przeznaczać większe środki. Postulat przekazywania 1 procenta na kulturę cały czas nie zyskał poparcia premiera. Państwowe instytucje nie potrafią się dogadać z prywatnymi sponsorami. Jerzy Hausner zdaje się to wszystko rozumieć. Tylko może jeszcze mniej niż minister Zdrojewski

Cały wywiad można przeczytać tu

Reklamy

Dodaj komentarz

Filed under Uncategorized

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s