Facebook od kultury

1 grudnia ruszył serwis www.mapakultury.pl będący wspólnym dziełem Narodowego Centrum Kultury oraz Centrum Edukacji Obywatelskiej. Minister kultury Bogdan Zdrojewski na konferencji prasowej inaugurującej działalność serwisu powiedział:

„Portal jest skierowany do wszystkich, którzy chcą nie tylko biernie odbierać to, co kultura im daje, ale chcą też aktywnie w niej uczestniczyć poprzez wpisy, uzupełnienia, własne informacje. (…) Ten portal to taki Facebook dotyczący kultury.”

Serwis ma funkcjonować jak portal społecznościowy z możliwością dodawania przez wszystkich wydarzeń, recenzji i komentarzy. Co ciekawe każdy wpis będzie sprawdzany przez redakcję portalu, żeby – jak wynika z wyjaśnień ministra – uniknąć błędów spowodowanych niekompetencją zbyt młodych użytkowników. Serwis jest ukierunkowany na kulturę lokalną – wpisy osób z różnych miejsc w całej Polsce mają stworzyć kulturalną mapę Polski. Oprócz informacji o wydarzeniach w serwisie pojawią się biografie ludzi kultury, dokumentacja miejsc wartych odwiedzenia oraz opisy lokalnych obyczajów i tradycji, legendy, miejskie i ludowe opowieści, a nawet anegdoty. Na razie projekt zbiera gratulacje od internautów i doczekał się 1250 fanów na facebooku, co jak na ponad 2 miesiące działalności (strona na facebooku ruszyła wcześniej niż sama „Mapa kultury”, bo pod koniec października) nie jest jakąś oszałamiającą liczbą. Niemniej sam serwis jest ciekawą inicjatywą i ma szansę stać się cennym źródłem informacji o tym, co się w polskiej kulturze dzieje. Choć równie dobrze może zamienić się w informacyjne wysypisko, gdzie trudno będzie znaleźć coś naprawdę wartościowego.

Reklamy

Dodaj komentarz

Filed under Uncategorized

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s